emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Саакашвілі та Кучма: схожість та відмінність

Попри різницю у віці, ці два політики дуже схожі за тією місією, яку вони виконали у своїх країнах за 10 років свого президентства й за ставленням до них їхніх співвітчизників після цього.

Обидва провели економічні реформи, завдяки яким зруйнована радянська планова економіка перетворилася на яку-ніяку діючу ринкову. Кожен з них побудвав цю ринкову економіку з нуля: провів тотальну приватизацію; створив ринкові інфраструктури, сучасну банківську систему;  ввів національну валюту, яка худо-бідно але таки пережила всі кризи; ультраліберальним закондавством (єдиний податок, спрощене опадаткування) створив середовище для розвитку малого бізнесу, що вражаюче розквітнув завдяки цьому.

Під кінець їх правління, Грузія та Україна отримали величезні кредитні рейтинги у фінансових установах світу, зросли всі макроекономічні показники, пішли потжнім потоком інвестиції. . Країни наповнилися магазинами, переповненими товарами. Такого  ізобілія в цих країнах не можна було навіть уявити до їх правління.  По вулицях поїхали дорогі авто, "іномарки". Власниками ставали люди,  які навіть про "Запорожець" раніше не мріяли. Вулиці вкрилися ланцюгами ресторанів, які з*явилися на місці таких саме ланцюгів радянських контор.

Обидва не стали чіплятися за владу до останнього й пішли, відбувши визначені конституціями президентьскі каденції. Змирилися з поразками на виборах призначених ними спадкоємців.  Але обидва нибридли своїм співвітчизникам своєю авторитарністю, спробами наступати на свободи, переслідувати опозиції, задіяністю у корупції  свох кланів. З обома пов*язані  жахливі ексцеси (вбивство Гонгадзе, катування у грузинських поліцейських застінках). Тому, вони залишали посади під прокляття співвітчизників. Обидва стали об*єктами кримінальних переслідувань після втрати влади. Очевидно видатна роль обох у економічному реформуванні та державотовренні несправедливо  заперечується більшистю співвітчизників, схильних до чорно-білого мислення. Водночас, їх президкентська діяльність високо оцінюється закордонними спостерігачами.

Тепер, про відміннсть. Доволі популярним є шаблон, за яким Саакашвілі- то прогресивний реформатор, а Кучма комунопартійний консерватор, який реформи не проводив. Це- повна дурниця. Як заначено вище, Кучма проводив рівно ті самі реформи, які проводив і Саакашвілі. А різниця у тому, що він їх проводив на 10 років раніше й у країні, в якій мешкало на великій території 45 мільйонів громадян з доволі строкатою ментальністю  та з великою долею сільського населення. А Міхо проводив реформи Грузії де мешкало лише  3 мільйони. При цьому, майже все населення (здається, 90%)  жило й живе у Тбілісі. Обидва реформатори користувалися допомогою США, але ця допомога у перерахунку на одного громадянина у випадку Грузії була на порядок вища. Саакашвілі робив свої реформи у тепличних фінансових умовах, порівняно з Кучмою. Це теж важлива відмінність.

Існує інша омана, що, мовляв, за Саакашвілі, Грузія досягла недосяжних для України економічних показників та рівня життя. Це теж повна дурниця. Економічно Грузія так і не наздогнала Україну. Деякі показники лише  зрівнялися  останіій час через війну в Україні та грабіжництво влади Януковича.

Важливо також порівняти ціну реформ. Саакашвілі діяв масовими репресіями. 10% населення були під слідством. Чого варте тільки звільнення всієї міліції?! Масові репресії подобаються прихильникам російського прислів*я "Лєс рубят -щєпки лєтят" . Але тільки до того моменту, коли репресії не приходять до цих дурнів. А от Кучма уникнув таких масштабів, хоча теж був не янгол. Й це порівняння теж на користь Кучми.

Ну й нарешті, слід порівняти поведінку обох після втрати влади. Кучма залишився в Україні. Погодився з долею, яку йому пішле Всевишній. З*являється періодично на допити. Вислуховує хамські наїзди журналістів. Не лізе у владу. Свій досвід й зв*зки ставить на службу Україні у такій непопулярній справі, як Мінські перемовини ( диванні герої не простять йому нічого, окрім повної капітуляції Путіна, н
азвуть зрадою). За все це Даніличу великий респект.

А от Міхо втік від продукту його видатного реформаторства- грузинської поліції та суду.  Лізе у владу  у чужій країні, метушиться скандалить, бреше . Повна ганьба...
Subscribe

 • А тепер д‌і‌с‌к‌о‌т‌є‌к‌а‌ !

  Prozapas Лас-Вегас під Одесою збудували? Збудували. Діснейленд на Хортиці відкрили? Відкрили? Поріг економічного прориву переступили? Переступили.…

 • Хроника одного президента ‎16.‎09.‎2021

  Хроника одного президента ‎16.‎09.‎2021 В окружении президента Молдовы Майи Санду запрос Украины на экстрадиции Чауса…

 • Вечерняя Таня Адамс

  Tanya Adams Добрейшего вечерочка. Жизнь бьёт ключом? Монолитным рожковым 72\74? Отож… 📌 Недавно милиция с Поярковым учила Конституцию до…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments