emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Мудро й конструктивно про боротьбу з корупцією

Нарешті в нас, напередодні осіннього політичного сезону, розпочалася серйозна критична дискусія про цілі та засоби боротьби громадянського суспільства з корупцією.
По-перше, хочу привітати Igor Semyvolos і Наталія Зубар (Nataliya Zubar), бо без їхніх критичних реплік дискусія б не вийшла на нинішній концептуальний рівень.
Репліка пані Наталії тут: goo.gl/5BLtch, репліка пана Ігоря тутgoo.gl/1HaAi5 або тут goo.gl/esU9LL.
Серйозну дискусію під реплікою у відповідь, яку написав Yevhen Bystrytsky, див. тут: goo.gl/UTKeX3.
Що мене в цій дискусії турбує - це стійке тяжіння частини дискутантів до персоналізації проблеми. Але ж не в Шабунині справа, а в політичній позиції громадянського суспільства з ключових, принципових питань - саме тих, які поставили, практично в одному ключі, пан Ігор і пані Наталія.

Коротко нагадаю.
Пані Наталія ставить питання так: якою є головна мета боротьби з корупцією? Є два варіанти відповіді: (1) "розвиток економіки і суспільства", (2) "справедливий перерозподіл суспільного блага". Перша відповідь веде до "розвиткового сценарію" боротьби з корупцією, друга - до "репресивного сценарію", який, на жаль, значно більше до вподоби суспільству - хоча по суті це апгрейд болісно знайомої формули "отнять и поделить".
Пан Ігор іншими словами пише про те саме: "Я стверджую, що антикорупційний наратив, у тому вигляді, який у нас існує, руйнує інститути, знищує довіру і слугує лише вузько партійним цілям політичної боротьби і збільшує, а не зменшує корупцію. Бо цей наратив, здебільшого, побудований на необхідності репресій і легітимізації насильства як постійно діючого механізму регуляції".

Як на мене, це не цілком справедливо як загальна характеристика нашого "антикорупційного наративу", але це 100% слушно як загальне застереження: де і наскільки боротьба з корупцією збивається на "боротьбу з корупціонерами" як головну мету антикорупційної діяльності, там ця боротьба вироджується в симбіотичний придаток до наявної корупційної системи.
Нічого "реакційного" чи недоречного я в цій тезі не бачу.
Тому реакція на ці застереження на кшталт "так ви що, проти антикорупційних активістів?!" викликає в мене щирий подив.
"Антикорупційні активісти" потрібні. Але, залежно від стратегічного спрямування їхніх зусиль, вони можуть або допомогти змінити нинішню корумповану систему, або вбудуватися в неї як її специфічна складова - яка перманентно бореться з наслідками, не зачіпаючи справжніх причин, і тим забезпечує собі тривалу перспективу боротьби у вже наявному модусі (тобто, консервує і наявний стан справ, і своє місце у ньому).
Цікаво, що Oleksandr Sushko, сперечаючись з паном Ігорем, по суті, пише про те саме: "...Важливіше, на мою думку, запобігання корупції через зменшення коруптогенних чинників у держуправлінні: дерегуляції, впровадження прозорості, усуненні непотрібних функцій держави, громадський контроль за витрачанням бюджетних коштів, сприяння у інституційному розвитку нових антикорупційних органів тощо".
Здається, на цій тезі могли б порозумітися практично всі - крім лише тих, для кого "боротьба з корупцією" справді є лише засобом знайти своє місце в наявній системі, не змінюючи її суті. Головне не забалакати цю тезу (1) розмовами про персоналії та (2) штучною радикалізацією позицій своїх опонентів.
* * *
Наостанок запропоную загальне правило. Немає сенсу сперечатися про те, у чому ми незгодні, якщо в нас немає ясності, у чому ми згодні. Це стосується і дискусій політиків (я би ввів таке правило у всі політичні дебати: "спершу скажіть, у чому ви згодні, а вже потім переходьте до розбіжностей"), і також дискусій всередині громадянського суспільства. Бо інакше з водою вихлюпнемо дитину.

Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments