emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Революційні очікування проти здорового глузду

Мене дуже дивувало, чому Ющенко так швидко перетворився в очах тих, хто його підтримував, на "слабкого нікчему". Я пам’таю образу, претензії, які взагалі-то не дуже лягали на оточуючу дійсність. Ющенко пощастило, країна як вилазила з бідності, економіка зростала, після 2004 народ реально почав краще жити, вдвічі виросли доходи, і потім весь час зростали. Якихось зовсім фатальних кроків, за що його можна було ненавидіти він не робив. Ну так, можна було посміюватися над Трипіллям, але нічого дикунського. Потім історія повторилася з Порошенко. Здавалося б, відбилися від раші, вилізли з дуже важкої економічної ями і почали потроху зростати, а нагородою ненависть і глум.
Здається, я нарешті знайшла модель, яка все це добре пояснює. Дивіться. Є три типи легітимації за Вебером. Перша це традиційна, тобто спадкова влада, королевська, імператорська, тощо. Друга це харизматична, тобто революційна. Народ на руках вносить героя до княжого або президенського палацу. І третя, сучасна демократична, це бюрократична легітимація. Президент або партія приходить до влади шляхом не просто виборів, а виборів з виконанням всіх нудних бюрократичних процедур.
І от дивіться, що спільного у Ющенко та Порошенко. Вони обидва отримали владу одночасно раціонально-правовим шляхом і революційно-харизматичним. Вони обидва виграли доволі чесні вибори, і обидва стали на чолі нашої держави в результаті революцій. І тут все стає ясним, і характер іраціональних претензій народу (в тому числі тих, хто за них не голосував) теж. Ти ж харизматик!!! Ти ж драконоборець!!!! Ти повинен був стратити януковіча на площі, ти повинен був підвісити ківалова на гаку в центрі Києва за непристойне місце!!!! Ми це від тебе чекали!!! А ти там якісь "суди"... Тьху на тебе! Ти повинен був дати в щелепу путіну на першій же міжнародній зустрічі! А ще краще — скрутити йому в’язи! Ми ж тебе за це обрали, ти дзюдоїст, ти важковаговик, ти наш герой!!! А ти якісь там "мінські домовленності" та "міжнародні суди".... Тьху на тебе. Ну і що, що харизматичні дії ведуть до поразки? Народ бажає бачити переможця дракона, а не бюрократа! І призвисько "барига" як раз дуже чітко показує це розчарування, бо хотіли героя-воїна. А вони обидва повелися як звичайнісіньки демократичні лідери, які враховують стримання і противаги.
Власне, зрозумілі і дії опозиції, яка все це відчуває, і замість займатися бюрократичними справами в Рад,і боре драконів в центрі Києва. А міські та обласні депутати, замість писати запити та створювати комісії, вибивають двері у міськрадах. І всі ці кейси Савченко, Саакашвілі, це все про це. Історія Саакашвілі в Грузії це в чистому вигляді ілюстрація до моєї тези.
Нам катастрофічно не вистачає розуміння цінності оцієї бюрократичної, процедурної демократії. В нашій народній пам’яті закріпився гетьман на обов’язково баскому коні. А нам час дорослішати, і згадувати, що символ гетьманства — це канцелярія і писарчук. Що козаки були не просто грамотними, у них була розвинута державна бюрократія, що кожний полк мав канцелярію і ретельно вів справи. Нам миліший голий Мазепа, який мчить в ніч, і якого оспівує Байрон, але Мазепа був видатним дипломатом і бюрократом. Він багато писав грамот, ага-ага. Нам потрібно дорослішати і з підозрою ставитися до харизматиків.

UPD. Вимушена дописати, тому що бачу, мене погано зрозуміли. Допис не про те, правильно, чи неправильно діє Порошенко чи діяв Ющенко. Посто про глухий кут, що неважливо, як вони діють, якщо вони діють у правовому полі. ТОму треба дописати про Кучму. Систему, яку ми вимагали зламати від Ющенка, а тепер вимагаємо від Порошенка побудував Кучма. Це він побудував олігархічну країну (можна сперечатися, наскільки об’єктивним був процес, аде таки він). Це він створив репресивний фіскальний апарат, це він побудував економіку потоків. Це він батько всього того, що ми зараз вимагаємо негайно рефрмувати. Але його легітимація була однозначною, він прийшов до влади бюрократично-правовим шляхом. І тому народ погодився, і його навіть переобрали на другий термін. Де хоча б десята частина тієї ненависті, яка вилилася на Ющенка? А це все його рук справа. А от до Порошенка та Ющенка підходять з зовсім іншими мірками, саме через двозначність їхньої легітимації.

Subscribe

 • Війна між Розумковим та Єрмаком

  Юрій Гудименко 9 ч. · Голова фракції "Голос" Ярослав Железняк виклав пост, у которому доводить,…

 • Выборы в Германии.

  Ирина Аниловская сейчас с Iryna Anilovska. 7 ч. · Выборы в Германии. С уходом Меркель и выбором ее…

 • Война ОП с Разумковым

  Юрій Бутусов 1 ч · Зеленский и Ермак объявили войну Разумкову: фракция Слуга народа рассмотрит замену…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments