emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Трохи про Каталонію. Враження частого гостя.

Каталонці -це один з небагатьох великих етносів (десь біля 8 мільйонів) , що не має власної державності. Мешкають каталонці  перважно у  Автономній Спіьноті (така дивна назва)   Каталонія Королівства Іспанія з адміністративним центром у Барселоні. Але свідомі каталонці претендують ще й на Арагон, Валенісію та Майорку, а також на частину Франції з центром у місті Перпіньян (так звана Північна  Каталонія) та Андорру. Іноформуючи про погоду  у Каталонії, каталоньське телебачення показує і Сарагосу (Арагон),  і Валенсію, і Пальму- де -Майорка,  і Перпиньян. Не знаю, як інші, але валенсійці себе каталонцями не вважають. Вважають себе окремим етносом.  А Північна Каталонія виглядає , як решта Франції. Єдине, що там нагадує про  каталонське коріння, це те, що всі франкомовні об*яви продубльовані каталонською мовою.

Каталонська мова суттєво відрізняється від тієї, що в усьому світі  називається переважно іспанською, а у Каталоніі кастильскою (каістильйано або кастильЯ , останнє-це каталонська назва). Людина, яка не знає каталонської мови, а знає лише кастильску, каталонську мову не розуміє. За моїми враженнями, у Барселоні побутове спілкування приблизно 50/50 (кастильська/каталонська).  У метро всі об*яви кастильською,  а  у трамваї - каталонською. У Каталонському Політехнічному Університеті, де я часто працюю останні 10 років, викладання переважно каталонською. Дитячі садки та середні школи майже всі каталоно-мовні.

Державна незалежність Каталонії- це популярна ідея. Кожний рік, 11 вересня збирається  велика (кажуть, більше мільйону учасників) демонстрація у Барселоні на підтримку незалежності. Цілий день, з самого ранку у центр міста стікаються люди з каталонськими прапорами (смугастий жовто-червоний прапор) . Цікаво, що 11 вересня -це день, коли Каталонія втратила перспективи незалежності у якійсь давній династичній війні за якийсь спадок. Але саме цей день вважається Днем Незалежності. Щоправда, у Каталонії є багато й супротивників незалежності, які дуже вороже до цієї ідеї ставляться. Але це, здається, меньшість.

Політичний ландшафт наступний. Є три найбільш впливові партії. Одна права про-мадридська. Інша теж права помірковано -незалежницька. Й нарешті, третя, відморожено- лівацька з беззастережним прагненням незалежності. Саме оця третя лівацька партія, нмд,  і є головним рушиєм процессу набуття незалежності. Її прихильників лекго ідентифікувати по прапору, який містить окрім каталонських червоних та жовтих смуг, ще трикутник з зіркою. У гонитві за голосами виборців, більш популярна права партія змушена підтримувати, а іноді навіть перехопювати незалежницькі гасла отих ліваків й запрошувати їх у коалцію. Хоча економічних питаннях  та права партія ближче до про-мадридської.

В мене мало сумнівів у тому, що отих лівків підгодовувають з Кремля. Але стверджувати, що ідея незалежності походить з Кремля, не варто. Це прагнення переважної більшості каталонців, які вистраждали цю незалежність всією своєю трагічною історією. Думаю, що свідомі українці мають розуміти подібні прагнення. Здається, руйнується одна з останніх імперій. У нинішньому своєму стані, вона не така вже й погана. Тому,  її трохи шкода. Але прагнення каталонців тут мають безумовний пріорітет.
Subscribe

 • Далека історія

  Володимир Саркісян 7 мин. · Розумієте, що це таке - 76 років? Це три покоління. Це не просто історія, а далека…

 • Система

  Victor Tregubov 7 мин. · Нещодавно побачив суперечку щодо того, чи можна в Україні цілі професії одним миром…

 • Втрата ботоферми

  Валерій Прозапас 10 ч. · Цікаво, а Подоляка позбавлять премії за втрату ботоферми, яку він з любов'ю…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments