emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Про справжню декомунізацію


ПРО ДЕКОМУНІЗАЦІЮ
Volodymyr Viatrovych сьогодні заявив, що декомунізація в Україні "фактично завершена" - "в контексті позбавлення символів тоталітарного режиму".
У цьому контексті - напевно, так.
Але декомунізація свідомості наших співгромадян по-справжньому ще й не почалася.
Мені йдеться про "декомунізацію" в прямому сенсі: починаючи з віри в досяжність (чи принаймні в ідеал) комунізму як абсолютно справедливого суспільства. Чому комунізм вважають абсолютно справедливим? Бо там, згідно теорії, діє принцип "от каждого - по способностям, каждому - по потребностям", тобто, немає розподілу дефіцитних суспільних ресурсів (кожен бере, "скільки потрібно", і ще залишається). А розподіл дефіцитних ресурсів несправедливий завжди, бо розподіляти все порівну - несправедливо стосовно людської нерівності (одні талановитіші, інші вправніші, треті, навпаки, страждають на інвалідність - отже, коли "всім все порівну", це несправедливо!), натомість розподіляти все не порівну - несправедливо стосовно людської рівності (бо, за всієї нашої різниці, ми всі є рівними як людські істоти, а в межах окремих людських груп - ще й як громадяни).
Тому на тлі "ідеалу комунізму" будь-який суспільний лад здається невиправно несправедливим, а отже і неприйнятним. Як наслідок, кращі (талановитіші, або навіть просто вправніші як менеджери) хочуть собі від розподілу більшу частку - і або добиваються собі цього в Україні, викликаючи люту заздрість і ненависть співвітчизників, або доволі масово перебираються в ті країни, де мають більше ресурсів, щоб вже сьогодні краще винагородити їхні чесноти. Таким людям бракує легітимізованої суспільством нерівності. Натомість пересічні громадяни відчувають дефіцит суспільних ресурсів найбільш болісно, тому для них, навпаки, нерівності в нашому суспільстві аж забагато.
Найгірше ж те, що ми не віримо у можливість збагатіти разом - хай навіть при цьому одні збагатяться більше, а інші менше. Навпаки, ми витрачаємо безліч зусиль саме на питання "справедливішого" розподілу і перерозподілу скудних наявних ресурсів. Тобто - в кого що слід забрати і кому віддати, щоб нам всім, нарешті, стало жити краще?
Не стане. Від "забрати і віддати" - точно не стане. Бо це знов розмова про "ділити", а не про "примножувати".
Здолати цю світоглядну настанову - оце і є справжня декомунізація.
І на цьому шляху ми, всім суспільством, не зробили, здається, ще жодного помітного кроку.


Igor Semyvolos так і є. За останні двацять років хвороба загострилася. Чому? Бо при ринку бідність відносна - людина порівнює свої статки з іншою, більш успішною і гостро переживає почуття несправедивості. Чому у мене стільки, а у неї он скільки.
Управление
Алексей Панич Оце і є "травма комуністичного ідеалу" - делегітимація, фактично, будь-якої нерівності. І нині це чи не найбільше гальмо всього нашого суспільного розвитку.
Управление
Igor Semyvolos Так! Ненависть до багатих, успішних розлита у повітрі. Останні її чудово відчувають і при першій можливості намагаються перебратися у більш безпечні місця, (як сказав мені нещодавно один швейцарець - у нас є біженці з України), де його не вб'ють, а бізнес не розкуркулять. Такі очікування породжують у багатих і відповідну поведінку - брак соцальної солідарності і небажання інвестувати в соціальні проекти шо долають культуру бідності.
Управление
Алексей Панич Vladimir Dubrovskiy, оце і є корінь проблеми, в яку насправді впирається перспектива конструктивного виходу "з того клінчу, який утворився між "антикорупціонерами" (і МВФ иже с ними) та нинішньою владою".
Управление
Ирина Бонацкая ось найбільша помилка багатих - "брак соцальної солідарності і небажання інвестувати в соціальні проекти шо долають культуру бідності."
Управление
Igor Semyvolos Irina Bonatska згоден, але причина і є наслідки. Поведінка людини у значній мірі формується через безпеку. Більше безпеки - одна поведінка, менше інша. Те саме і з поведінкою багатих людей, тим більш, не забуваймо, що для нашого випадку, нажаль, притаманна картина парвеню-скоробагатьків, які кичаться багатством статусом. Чесно у мене немає рецептів, але сам факт що ми вийшли зараз на цей рівень обговорення мене надихає.
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • РОСІЯНИН ОНИЩЕНКО

  Дмитро "Калинчук" Вовнянко 4 ч. · РОСІЯНИН ОНИЩЕНКО Колишній депутат Верховної Ради Олександр…

 • Про тиск

  Валерій Прозапас 5 ч. · Зеленський на ICTV: - Ми використовувавали офшори, бо через сатиру в часи Януковича…

 • Цинизм

  Печерский холм ​​ 🏛️Источники сообщают, что в Офисе президента придумали гениальный по своему цинизму план, как использовать нехватку на всех…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments