emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Аскольд і Дір

Аскольд і Дір
-------------------------------------------
насправді було все так.

...Ішов 860 рік, коли один видатний вікінг на прізвище Гастінг вирішив відправитися із Скандінавії до південної Європи - трохи пограбувати місцевих.

Разом з численною дружиною вікінг вийшов у Північне море, проплив повз Британію, зайшов у Гібралтар, а у Середземному морі пройшовся спочатку по північній Африці, а потім грабонув венеційців.

Наступною метою, яку собі намітив Гастінг була Візантія, але добратися до неї із Середземного моря вікінги не змогли - з півдня Константинополь був захищений легендарною системою оборонних споруд. Тож Гастінгу довелося плити назад до Скандинавії.

Але він на тому не заспокоївся: скарби Візантії не давали йому спокою. Тоді він задумав перехитрити візантійців і напасти на них із півночі.

Для нового походу вирішив взяти собі союзником такого собі Бьйорна із клану Фрізів, який на той час правив у Старій Ладозі, змінивши свого брата Рьоріка.

Той погодився. Зустрітися вирішили в Полоцьку, що на Західній Двині. Звідти об`єднані сили вікінгів де річками де волоком добралися до Дону і спустилися рікою до Азовського моря.

Чому Доном, а не Дніпром? На те була причина. На Азовському морі тоді знаходилася велика база варязького флоту, у місті, яке колись було столицею Боспорського царства, і з нього починався Великий шовковий шлях. У слов`янських літописах воно має ім`я Тмутаракань.

Саме у Тмутаракані Гастінг і Бьйорн зібрали ударне угруповання і доплили до стін Константинополя. Було це вже у 861 році. Великої сутички не сталося. Візантійці погодилися сплатити разову данину, і скандинави тим же шляхом повернулися до Полоцька.

Далі їх шляхи розійшлися. Гастінг поїхав до Британії, де його слід загубився. Бьйорн лишився жити в Полоцьку на Двині, доки його не вбив у бою за Полоцьк інший відомий вікінг - Лота Кнут, на прізвисько Хельгі, якого всі ми добре знаємо як літописного Олега.

Ви вже здогадалися, що Бьйорн і Гастінг це Дір і Аскольд. От тільки в Києві жоден з них не був, і в Аскольдовій могилі ажніяк не міг бути похований Аскольд.

Яким чином Бйорн і Гастінг були перейменовані на Діра і аскольда, і яким чином стали персонажами Повісті врємєнних літ - це вже інша історія.

Відомо одне -ці походи збереглися як у скандинавських джерелах так і у візантійських і вініційських хроніках - як "дві появи русів біля Константинополя" - у 860 і 861 роках.

Радянські історики тривалий час вважали що йдеться про один похід київської руської дружини, помилково відмічений двічі.

Можливо це лише одна карколомна гіпотеза з життя літописних русів і все було не так. Але її автор відомий американський історик українського походження Омелян Пріцак, насправді, дуже добре попрацював із європейськими джерелами, провів детальний лінгвістичний і хронологічний аналіз скандинавських і германських епосів. І написав дуже грунтовне дослідження.

Найбільш дивне для мене в ньому те, що виявляється історією Київської Русі уже років двісті займаються німецькі. данські, шведські, норвезькі і навіть ісландські вчені. І написали купу книг з цього приводу.

Чому їм так припала до душі Київська Русь? Бо для них це була територія, колонізована вікінгами -"Велика Скандінавія", умовно кажучи. Вікінги на початку і в середині першого тисячоліття, виявляється, контролювали і Дніпро, і Дон і Волгу і Азовське море. Чимало сторінок їх епосів і саг присвячено подіям, що відбувалися на півдні України, в Приазов`ї.

Десь тут здійснив свої подвиги легендарний скандинавський бог-герой Одін. Тут, у степах України відбуваються головні події одного із найвідоміших скандинвських епосів "Битва готів з гуннами".

Як мало ми знаємо про історію землі на якій живемо! До того, як з`явилася Київська Русь тут кипіло життя. Йшла торгівля, відбувалися потужні битви за участю сотень тисяч (так у сагах) воїнів. А Київ...

А що Київ? Він на той час був факторією, торговим поселенням купців і работорговців із корпорації вікінгів...

Subscribe

 • У Кондратюка много разных записей.

  Печерский холм ​​ 🏛️Когда нам сообщают, что Зеленский уволил генерала Кондратюка, руководившего похищением судьи Чауса из Молдавии, нам говорят…

 • Булавоносний придурок

  Карл Волох 4 ч. · Півкраїни стояло на вухах після викрадення Чауса. Нехай великі канали й замовчували цей…

 • Артист

  Helgi Sharp сейчас с Ol Sharp. 1 ч · Читаю свежую новость: "Зеленский ввел в действие указ СНБО…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments