emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Юрій Луценко про про вбивство Гандзюк.

Юрій Луценко: Убивство Гандзюк. Все, що я обіцяв Катерині, буде виконано: винні будуть встановлені, проте не з екранів телевізорів

Сьогодні у Парламенті я дав пояснення щодо обвинувачень на адресу Генеральної прокуратури та Національної поліції у бездіяльності щодо розслідування замаху на вбивство Катерини Гандзюк. Я також запропонував парламентарям дати оцінку моїй діяльності у демократичний спосіб. 38 голосів за мою відставку — це вотум довіри та сигнал того, що депутати, так само, як і я, вважають, що реформу прокуратури та правоохоронної системи має бути продовжено.

Тому маю поінформувати громадськість про реальний стан справ у провадженні щодо цього зухвалого злочину. Також маю закликати представників громадськості не піддаватися на провокації та не вчиняти дій, які можуть зашкодити розслідуванню.

У зв’язку з недовірою, яку пані Гандзюк мала до слідства Національної поліції, наразі ведеться два провадження: щодо виконавців та організаторів (їх оперативно встановила Національна поліція) та щодо пошуку замовників злочину, яке веде СБУ.

У результаті, не побоюсь цього слова, професійних дій Національної поліції, встановлено, що злочин було сплановано та реалізовано особами, які були затримані. Запобіжні заходи щодо деяких із них було змінено через співпрацю зі слідством. Це громадянин Торбін – 1977 року народження, який розглядається слідством як організатор злочину і знаходиться в слідчому ізоляторі; громадянин Горбунов – 1991 року народження; громадянин Вишневський – 1990 року народження; громадянин Гравчук – 1995 року і громадянин Васенович – 1994 року народження.
Всі підозрювані є учасниками Антитерористичної операції, один із них був тяжко поранений. У нього фактично відсутня гомілка. Більшість затриманих, а саме чотири особи – визнали свою участь у злочині та вказали на ролі усіх співучасників. У зв’язку з цим слідство обґрунтовано вважає громадянина Торбіна організатором злочину, а інших, найнятих ним осіб, – виконавцями.

Крім того, у ході перевірки цієї та інших версій слідством було проведено 367 допитів осіб та 21 експертизу. Сьогодні ми маємо підозри щодо 12 осіб, які, ймовірно, були замовниками цього злочину. Сама Гандзюк говорила про частину з них під час Skype зв’язку та її допиту зі слідчими.

Особисто мені вона розповідала про трьох із них, слідству — дещо більше. На цей момент майже доведено провину виконавців та організатора. Тривають остаточні експертизи: молекулярно-генетична експертиза частинок кислоти на тілі одного із учасників; комп’ютерно-технічна — огляд комп’ютера та мобільного телефону — який має точно довести підготовку до використання кислоти і саме щодо Гандзюк; судово-медична — призначена вчора для кваліфікації злочину та встановлення причин смерті Катерини Гандзюк.

По їх завершенню ця частина справи буде передана до суду. Розраховую, що це відбудеться не пізніше кінця цього року. Остаточний термін залежатиме від тривалості вказаних експертиз. Ми плануємо, що це буде дещо швидше.

Я розумію стурбованість суспільства ходом розслідування та особою замовника цього злочину.

І до вчорашнього дня, я був впевнений, що наша співпраця з громадськими активістами піде лише на користь справі. Тим не менше, через те, що окремі політики, які ідентифікують себе як громадські активісти, використовують загибель Катерини для власного піару та боротьби за владу, вчора одна із версій слідства витекла у ЗМІ.

Завдяки цим діям ті 12 осіб, які нами розробляються на причетність до замовлення, тепер мають усю необхідну їм інформацію.

Можу заявити наступне. Я особисто знав Катерину Гандзюк. Ми спілкувалися на Майдані та після. Я розглядаю її смерть як особисте горе. Співчуваю її близьким і рідним. Я розумію громадське невдоволення, адже Катерина була однією з небагатьох активістів, хто працював заради громади, а не для особистого збагачення на відміну від багатьох з тих, хто намагається примазатися до її імені. І я обурений цим піаром на крові.

Щодо тимчасової слідчої комісії — я багато разів був депутатом і розумію, що тимчасова слідча комісія є інструментом парламенту. Але не уявляю, що може робити ТСК при незакінченому слідстві. Адже в ТСК не буде навіть предмету слідства, адже вся інформація буде засекречена. Сьогодні я відверто попередив парламентарів — після вчорашніх подій прокурор не надаватиме доступу до жодних документів слідства. Адже подібні витоки інформації ставлять під загрозу успішність розслідування.

Я також не здивований, що тимчасову слідчу комісію врешті було утворено. Адже її організаторам потрібен не результат, а піар для боротьби за владу.

Подібні популізм та безвідповідальність призвели до повної девальвації правди, цілковитого викривлення інформаційного простору. Сьогодні у війні звинувачують не Путіна, а Порошенка, бо самі хочуть прийти до влади. Звинувачують не Януковича, який пограбував Україну та втік у Москву, а тих, хто забрав у нього півтора мільярда і приніс до бюджету. Звинувачують не тих, хто убивав Гандзюк і затриманий Нацполіцією, а слідчих, які не вказують на «потрібного» замовника.

На відміну від тих, хто будь якою ціною прагне прийти до влади, я за владу не чіпляюся. Тому і попросив винести питання про мою відставку на розгляд парламенту.

Все, що я обіцяв Катерині Гандзюк у лікарні, буде зроблено. Винні будуть встановлені. Але не з екранів телевізорів і не за ознакою політичної доцільності. А правоохоронними органами, які вповноважені на це Конституцією та законами України та несуть за це кримінальну відповідальність.

Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 2 comments