emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Про підкуп виборців

На кожних виборах чути волання про підкуп виборців та заклики карати за такий підкуп. Цей галас є повним абсурдом. Підкупати виборця неможливо за означенням, як неможливо красти у самого себе в гаманці гроші, або  гвалтувати гумову жінку. По- перше,  виборець не є посадовою особою, голосує, як йому заманеться, або, взагалі не голосує. Це його приватна справа. По- друге,  голосування є таємним. Це принципова системна особливість виборів. Відтак, не порушуючи таємність голосування ніяк не можливо перевірити чи відпрацьовані гроші. А порушеня таємності є,  й справді, злочином. За цей злочин слід суворо карати,  але безвідносно до того передувало цьому якесь матеріальне заохочення чи ні.

Отже, матеріальне заохочення приватних осіб приймати певне рішення, що належить до кола їхніх  приватних справ та ще й без можливості перевірити, як вони вчинили, ніяким підкупом не є.

Інша справа, що слово "підкуп" може використовуватися, як метафора (тобто, в лапках) й  без юридичного наповнення. Але в такому розумінні цього слова, "підкуп" є засадничою основою електоральної демократії. Обранці роблять так, аби  було добре перш за все їхнім виборцям. Будь- яка соціальна підтримка бідних державою може розглядатися як "підкуп". Я вже не кажу про добродійність. Це, звісно, вада електоральної демократії, як системи. Ця вада заважає будувати світле майбутнє. Але, водночас,  заважає  влаштовувати голодомори заради цього світлого майбутнєго.

Викладене вище не означає, що я вітаю практику "гречкосійства". Але  електоральні успіхи "гречкосіїв" - це  вияв дурості тих виборців, які добровільно віддають свій голос за кілограм гречки. Ну що поробиш?! Це  право дурнів бути дурнями. Боротися ж з дурістю Карним Кодексом -марна справа. Треба пояснювати людям, наприклад,  що їхній голос дуже коштовний й глупо його віддавати з безцінь спритним пройдисвітам. Ну й, звісно, варто зосередитися на запобіганні спробам  порушити таємницю голосування.

Треба сказати, що, наприклад, у Києві, "гречкосійство" зазнало повного краху на виборах 2012 року. Нікого з гречкосіїв не обрали. З тих пір в Києві ці практики зникли. Я думаю з часом вони зникнуть скрізь, осбливо, якщо громадськість займеться просвітництвом у цій царині. Додам, що це не українці такі особливо дурні. Подібні предвиборчі практики у різних формах існують скрізь.
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Яблука Симиренка

  Скарби України 15 ч. · Яблука Симиренка У ніч з 17 на 18 вересня 1938 р. розстріляний 47-річний професор…

 • Дєлают нас вмєстє...

  Людмила Воробьева 5 ч. · Аварія, винуватцем якої став нардеп-слуга Олександр Трухін, розслідуватись не буде…

 • И опять Таня Адамс

  Tanya Adams Привет, камрады. Следующие две недели я переквалифицируюсь в travel-блогера и в политоту заглядывать не буду ваще, а сегодня новостей…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments