emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Чудова й дуже системна аналітика

(вибачте за чергові банальності, але)
бачите, яка справа: суто з точки зору соціального управління та соціальної еволюції т.зв. "олігархічна модель" є більш прогресивною порівняно з примітивною автократією, бо консенсусно-елітарна модель управління є більш адаптивною та гнучкою за персоналістську. Отже, масова "боротьба з олігархами" має сенс у випадку, якщо метою є побудова моделі інституціонально-правової, а не повернення до персоналістської чи перетворення елітарного консенсусу на мафіозну вертикаль. Але це не досягається простим (черговим, "нарешті справедливим") перерозподілом власності з масовими покараннями "в усьому винних", - а виключно через побудову соціальних і державних інститутів (тут важливо - "знизу-вверх"), отже є тривалим, складним і важким процесом.
Зараз ми спостерігаємо купу прикладів конкуренції таких моделей управління і соціального конструювання у світі, що в умовах глобальних соціальних трансформацій призводить до критичних наслідків та конфліктів.
Зокрема, Ісламська Держава є спробою насильницької інституціоналізації роздрібненого на малі групи пост-конфліктного суспільства на основі штучних принципів соціальної справедливості та за допомогою інтрузії індоктринованих активістів. Талібан є спробою насильницького впровадження моделі консенсусу традиційних локальних еліт в деінституціалізованому суспільстві на основі штучно відроджених архаїчних підходів. "Народні республіки" на окупованих територіях ОРДІЛО є спробами - на хвилі риторики про "засилля олігархів", "соціальну справедливість" і "народовладдя" - руйнування попереднього елітарного консенсусу для побудови хижацької зовнішньої мафіозної вертикалі управління в деінституціалізованому пострадянському суспільстві. В усіх випадках соціальні політичні і економічні наслідки є катастрофічними - саме через невідповідність наявних соціальних інститутів нав’язуваній моделі соціального управління. Також і феномен Дональда Трампа є, зокрема, спробою приживити персоналістську модель прийняття рішень (певним чином бажану для правої частини суспільства) у високорозвинене інституціонально-правове середовище США, що і породжує всі спостережувані скандали і кризи.
(і на останок: соціальна безпека і соціальне управління є питаннями популяційного рівня, а демагогія "соціальної справедливості" оперує на рівні особовому (ця різниця аналогічна тій, що існує між класичною медициною і охороною здоров'я: лікар лікує окрему людину, але для забезпечення здоров'я кожного вакцинувати і мити потрібно майже всіх; ну і спробуйте довести це активісту-антивакцинатору), тому я розумію, що наведені тут міркування просто не будуть сприйняті численними "борцями за справедливість" – переважно методологічно безграмотними псевдо-технократами - випускниками технологічних факультетів полутехів та провінційними журналістами, для яких джерелом неспростовних знань є "вікіпедія")

Від себе: Автор трохи скромнічає,  називаючи свій текст "банальностями". Не виключаю, що для нього це, й насправді, банально. Але для нашої суспільної думки викладене ним розуміння суспільних процесів  аж ніяк не є банальним і є  дуже актуальним

 Власне, стисло формулюючи  мовою звичайного сільського здорово глузду,  думку автора можна  викласти наступним чином. 1) Наша система, що побудована на конкуренції олігархічних кланів, є кращою ( не люблю слва "прогресивний")  ніж монопольна вертикаль одного клану. 2) Геть усі українські борці з олігархією, попри їхню риторику, насправді,  діють у напрямку встановлення монополії одного клану, а не проти олігархічної влади як такої. 3) Для справжнього обмеження влади олігархічних кланів громадянським супільсвом  мають  бути  створені політичні сили неолігархічного походженя. 4) Наразі їх немає.
Subscribe

 • 50 звилин

  Валерій Прозапас 1 ч · В 50 хвилинах інтерв'ю Порошенка більше сенсів та відповідей на…

 • Лякалка

  Сергей Высоцкий 22 ч. · Тобто, ви зрозуміли що це за державний переворот за участі Ахметова? Це…

 • Проза життя проти конспірології

  Карл Волох 2 ч. · Дивлюсь, як коментатори в пошуках причин учорашнього провалу Зеленського…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments