emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Як "ламають систему"

сьогодні день народження Гітлера. Раніше я не звертав уваги на цю дату, але сьогодні присвячу невеликий допис у зв’язку з питанням виборів та демократії.
В популярній літературі і пресі а також соцмережах панує думка, що прихід Гітлера до влади відбувся “демократично”, тим самим ніби підтверджується уязвимість демократії від демократичних же процедур. Цю тезу активно юзають противники демократії, насамперед електоральної.
Самі ж німці однак звуть це Machtergreifung, Machtübernahme (поглинання влади). Вони відкидають що фюрер став фюрером демократично.
На виборах 1932 року на Пасху діючий президент Гинденбург переміг Гітлера у співвідношенні 49,5%:30,1% в І турі та 53,1%:36,8% у ІІ турі, і це попри третє місце комуніста (13% та 10%).
Отже, “пасхальні” вибори нацисти програли.
Восені 1932 їх партія здобула І місце (не плутати з більшістю) - 37%.
Але їм не вдалося створити свого уряду. Не-нацисти змогли згуртуватись заради недопущення уряду нацистів, однак на більше їх не вистачило. Уряди погрязали в скандалах, дійшло до дострокових виборів.
Наприкінці того ж 1932 нацисти отримують вже 33%, тобто втрачають у популярності. Одначе шляхом таємних переговорів вони достигають легалізації своїх штурмових організацій, до того заборонених.
Рейхстаг паралізований через одночасну деструктивну діяльність нацистів та комунистів.
Шляхом тиску на тлі урядових криз впливові кола та активна меншість (нс) досягають мети - призначення Гітлера канцлером.
Наступного дня (1 лютого) президент розпускає недієздатний рейхстаг.
Протягом місяця лютого канцлер Гітлер виступає з законоадвчими ініціативами, які знижують демократію до критичного рівня, аж до підпалу рейхстагу.
В березні 33 нацисти - вже при своєму канцлері та розгулі силового тиску на противника - вперше отримують відносну більшість, 44% (навіть не більшість, а все ще 1 місце в парламенті).
За півроку 1933 нацисти встановлюють диктатуру, забороняють ВСІ Партії окрім своєї, проводять позачергові вибори і отримують на них 92% голосів (інші бюлетені недійсні, бо інших партій не допущено).
У мене все.
(Вони зламали систему?)
Subscribe

 • Петро Порошенко для Gazeta Wyborcza

  Стаття Путіна не про історію. Це – політичний маніфест з погрозами сусідам «Історія є найнебезпечнішим витвором хімії інтелекту……

 • Диктатура

  Валерій Прозапас 8 ч. · Півтора роки без жодних доказів обмежено свободу Антоненка, Кузьменко та Дугар.…

 • СБУ написала явку с повинной.

  Юрій Бутусов 34 мин. · СБУ написала явку с повинной. Подчиненная напрямую президенту Украины спецслужба…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments