emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Відкриті списки та галасливі писки

                                                                                 "Да здравствует Конституция!" -кричали солдаты на Сенатской Площади,                                                                                            думая, что так зовут жену Великого Князя Константина
                                                                                                          (Російський історичний анекдот)

За моїми спостереженнями, принаймні, 90% людей, що здіймають галас з вимогою прийняти закон про вибори "за відкритими списками" ,  не розуміють про що йдеться. Вони думають, що має бути прийнятий закон, який зобов*яже партії інформувати виборця про  персональний склад  своїх виборчих списків. А то, мовляв, партії приховують тих, кого вони беруть у ВР, дурять виборця, пропонують кота у мішку. От і треба цю систему зламати, впровадивши  новий закон. Оцю маячню я постійно чую.

Люди добрі!  Існуючий закон (та всі попередні) однозначно зобов*язує партії оприлюднювати всі виборчі списки. Ця вимога завжди виконується (й  не може не виконуватися технічно) всіма партіями. Повні списки є завжди на сайті ЦВК, на головних інформаційних ресурсах, на сайтах партій, у пресі.   Процес формування списків широко висвітлюється у смі, включаючи всі інтриги, скандали та чутки навколо цього. Кандидати обговорюються у супільстві. Списки обговорюються й затверджуються на з*їздах партій.   Яку ще відкритість списків вам потрібно?! І як можна перебувати у подібній омані після такої кількості шумних пардаментських виборів в Україні?!

Насправді, "відкриті списки"  це умовна (й не досить вдала) назва зовсім іншої системи  голосування та підрахунку. У найпростішому варіанті, вона полягає в тому, що партії висувають свох  кандидатів у округи. Відтак, список партії -це розподіл округ-кандидат. Голоси, вітдані за кандидатів данної партії в окремих округах, сумуються. Розподіл мандатів здійснюється пропорційно кількості голосів відданих за партії й підрахованих у зазначений спосіб. Отримання мандату по квоті партії відбувається на конкурентних засадах на підставі результатів отриманих в округах.

Описана система має свої переваги та вади. Існує така думка, що вона оптимальна і містить всі перваги мажоритарної та пропорційної систем.  Мені ця точка зору не видається очевидною. Головний недолік  такої системи- це її складність та незвичність. Може, в сталих демократіях з чітко функціонуючою виборчою інфрастуктурою  використання такої системи й доречно, але у наших палестинах це створить широкі умови для зловживань, помилок з боку виборчих комісій та значний грунт  для недовіри до результатів виборів у супільстві. Останнє  буде виникати завжди, коли переможець в окрузі не буде потрапляти у парламент, а перможений буде (система дозволяє подібні випадки).

Отже, коли кажуть про прийняття закону про "відкриті списки" замість змішаного або пропорційного, то йдеться лише про заміну закону з одними недоліками на інший закон з іншими (можливо, суттєвішими) недоліками. Якби там не було, ця заміна не варта, аби заради неї так рвати горло. А галас люди здіймають через непорозуміння, викликане наївним тлумаченнм словосполучення "відкриті списки". При цьому, ломляться у відкриті двері, бо списки й так відкриті.
Subscribe

Recent Posts from This Journal

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments