Пряма мова голови правління Нафтогазу Андрія Коболєва щодо сьогоднішньої Нормандії.
ПИТАННЯ: які результати сьогоднішніх переговорів в Парижі у тому, що стосується газу?
- Поки жодних домовленостей досягнуто не було.
Мушу сказати, що питання газу російською стороною підіймалось завжди на самих різних рівнях. І важко заборонити пану Путіну, чи представникам в контакній групі, чи тому чи іншому міністру піднімати це питання з різних сторін. Тому, в цьому немає великого секрету, для мене це не є чимось несподіваним чи неочікуваним.
Що важливо, оскільки ми готували українську позицію в Києві, а це зайняло певний час, українська сторона завжди займала, і цього разу займала нашу стандартну позицію. Вона націлена на максимальне збереження саме інтересів України як держави, як транзитної держави і як власника великого активу. Це, в першу чергу, наша ГТС, а також вже виграний Нафтогазом кейс в Стокгольмі і вимоги за поточним арбітражем в Стокгольмі.
Всі ці позиції були враховані. І сьогодні, так само, вони в черговий раз були комуніковані російській стороні як наше бачення ситуації.
ПИТАННЯ: Чи нам загрожує чергова газова війна з Росією?
- Мені важко передбачити дії Газпрому. І ми в Нафтогазі завжди говоримо, що ми з радістю конструктивно і в легальний спосіб підписали б новий контракт. Для цього все готово.
Ми пройшли дуже складний шлях. І ми до 1 січня наступного року завершимо процес відокремлення системи, так званий анбандлінг. Новий незалежний оператор, утворений згідно європейських правил, сертифікований згідно європейських правил, буде готовий до ведення операційної діяльності. Він вже існує. 1-го січня він покине групу Нафтогаз- тобто стане повністю незалежним.
Ми зі свого боку зробили все можливе, щоб кризи не було. І ми дуже сподіваємось, що російська сторона цього разу не повторить той трюк, який було проведено в 2009 році, в 2006 році, коли було створено штучну газову кризу.
Тому що, насправді, ця газова криза нічого доброго для газового бізнесу в Європі не зробить. Це буде лише черговим підтвердженням, що газ – є зброєю, ним користуються як зброєю і всім потрібно триматись від газу якнайдалі.
ПИТАННЯ: Хто був ініціатором змішування політичного треку нормандського формату і газового питання?
- Мені це невідомо, але хочу сказати з власного досвіду, що російська сторона дуже часто намагалася в різних форматах піднімати газове питання. І дуже важко візаві з іншого боку, особливо коли це президент Путін, говорити "ні, ми це не будемо обговорювати". Це, з точки зору європейських партнерів, виглядає не зовсім конструктивно. Тому якби мене питали чи говорити жорстко "ні" на пропозицію поговорити про газ, я би радив не казати "ні". А сказати: "Ось наша позиція, вона така ж сама, як була і рік тому, і два роки тому. Якщо ви готові до переговорів в рамках цих ліній, то давайте - будь ласка".
ПИТАННЯ: Чи має повноваження пан Вітренко підписувати будь-які документи в рамках сьогоднішньої зустрічі? Я маю на увазі не загальні комюніке з Газпромом, а угоди? І друге питання - чи отримав він чіткі інструкції від керівництва компанії як себе вести?
- Перше питання: будь-які потенційні документи та угоди такого розміру згідно зі статутом Нафтогазу будуть вимагати, як мінімум, погодження правління компанії, а, як максимум, рішення або наглядової ради, або акціонера.
Тому я думаю, що жодна з потенційних конструкцій, яка обговорювалась чи може обговорюватись не потрапляє до повноважень окремого співробітника Нафтогазу, включно зі мною.
Друге питання: так, пан Вітренко отримав чіткі інструкції, які були давно обговорені і узгоджені. Вся команда Нафтогазу, і, наскільки мені відомо, і команда Уряду України діє в рамках чіткого бачення щодо того, що нам потрібно, що в нас є, і що ми хочемо за це отримати.
Послухати наживо можна тут: https://svoboda.ictv.ua/ua/
Зберігайте спокій 🙏🏻
І будемо вдячні за поширення 👌🏻