emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Національна ідентичність українців

мені виглядає так, що "національна ідентичність" - це по суті відповідь на питання "для чого нам потрібна держава".

створити ефективну державу складно - це набір складних інститутів, які обмежують особисті інтереси громадян заради спільного інтересу. Це обмеження такого типу, як для родини - віддати своє для родини не шкода, але коли йдеться про державу, то це не для родини, а для ширшої спільноти, яка мала б мати щось інше спільне, ніж родинні зв'язки. Заради чого я погоджуюся визнавати уряд, який обрали якісь інші люди, щоб він мене оподатковував і витрачав мої гроші в інтересах тих інших людей? Щось таке має існувати, або ефективної держави не буде.

Були ідеї робити держави на грунті етнічних спільнот, релігійних спільнот (ісламські - на основі законів шаріату, наприклад), класових спільнот (СРСР), спільнот "а разом краще" ("Сполучені штати Європи", федералістський ЄС) - але вони не були надто успішними або симпатичними. Виглядає, мають бути якісь глибокі політичні цінності, що поєднують минулі покоління відповідної землі з поточними і прийдешніми.

Щоб зрозуміти національну ідентичність українців, маємо визначити, що є тим спільним, заради чого українцям держава. Наприклад, англійцям для чого держава - щоб гарантувати їм свободу особистості, справедливість через їхнє право, політичні свободи, свободу об'єднання, вільне економічне життя, контроль громадянина над державою. Коли англійці вирішили, що це загрожене з боку ЄС - вони пішли з ЄС.

Для чого українцям держава? Частині українців вона або непотрібна, або вони не знають навіщо вона потрібна. Для українців не мати держави - це ясно що таке, це бути Росією. Частина українців не проти бути Росією, вони взагалі сповідують світогляд рускімір.

Для чого іншим українцям держава? Мабуть, основне - для того, щоб не бути Росією. У різних українців різні причини не бути Росією. Комусь важлива українська культурна самобутність і в Росії вони побоюються (цілком обгрунтовано, м'яко кажучи) її втратити. Комусь важливі західні ліберальні цінності, свободи - а в Росії їх не буває. Хтось є меншинами - релігійними чи ще якимись, в Росії їм небезпечно.

Тобто є різні групи політичних українців з різними цінностями, але всі вони мають спільний знаменник - "геть від Москви", і огидність та загрозливість Москви виправдовують поступки особистими інтересами заради цього знаменника. І цей запит поєднує багато поколінь українців - і минулих, і теперішніх, і напевно майбутніх.

Тож "геть від Москви" - це і є національна ідентичність української політичної нації

Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 3 comments