emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Заради примхи Зеленого Клоуна...


Адвокат Тарас Безпалий: Підозру Кузьменко ніхто не хотів підписувати. Знайшли одного слідчого, якого через два тижні звільнили


Автор: Віолетта Кіртока

Сьогодні апеляційний суд вкотре має вирішити, чи залишати жінку, що перебуває в ізоляторі тимчасового тримання вже майже п’ять місяців, під вартою ще на два.

Адвокат Тарас Безпалий: Підозру Кузьменко ніхто не хотів підписувати. Знайшли одного слідчого, якого через два тижні звільнили 01

Про цю резонансну справу забувати не дають ані активісти, які регулярно проводять різні акції на підтримку трьох затриманих у справі Павла Шеремета – військового медика Яни Дугарь, музиканта Андрія Антоненка та кардіохірурга Юлії Кузьменко, ані адвокати звинувачуваних, які постійно повідомляють суспільству про хід досудового розслідування. Та й самі правоохоронці регулярно підкидають нові приводи для обурення цією темою. Те, що саме ці троє людей під час затримання у грудні були названі вбивцями, викликало злість та нерозуміння у тих, хто знає обвинувачених, хто підтримує армію, як це робили вони, хто займається волонтерством та кому не байдуже, що відбувається в країні. Саме тому ця справа стала не суто юридичною, а отримала суспільно значуще забарвлення. Навіть адвокати затриманих не можуть втриматися від власних оцінок документів справи, поведінки слідчих та прокурорів і емоційно реагують на рішення суддів.

Перше, про що ми домовилися з адвокатом Юлії Кузьменко Тарасом Безпалим, - поговорити про справу неупереджено, суто юридичною мовою. Приводом для нашої зустрічі стало те, що минулого тижня у його підзахисної відбувся повторний обшук. Уповноважені його проводити мали вилучити вибухові пристрої та незареєстровану зброю, електронні прилади, комп'ютерну техніку, телефони, сім-карти. Відразу скажу, що нічого схожого на вибухівку не знайшли, але вилучили зареєстровану мисливську рушницю цивільного чоловіка Юлії… Сьогодні, 28 квітня, в апеляційному суді має відбутися чергове засідання, під час якого суддя ще раз розгляне апеляцію адвокатів кардіохірурга і вирішить, чи можна все ж не тримати лікаря під вартою…

Наша розмова відбувалася над товстелезним стосом паперів, зшитих у єдину справу Юлії Кузьменко. Тарас всі свої слова підкріплював формулюваннями з певної сторінки, яку відкривав чітко і безпомилково. Він справу вивчив досконало. І ще раз пояснив, що справи насправді… немає.

"ЮЛІ ФАКТИЧНО ЗАКИДАЮТЬ, ЩО ВОНА НЕ КОРИСТУВАЛАСЯ ФЕЙСБУКОМ, НІЧОГО НЕ ЛАЙКАЛА І НЕ КОМЕНТУВАЛА"

- Давайте я коротко нагадаю, про що зараз ідеться в судових засіданнях, - почав адвокат Тарас Безпалий. – Юлія Кузьменко була затримана 12 грудня минулого року. Її машину зупинили, попросили зачекати, підійшов слідчий, вручив підозру, після чого Юлю привезли додому, де провели обшук. Наступного дня, після того, як вона поспала буквально дві-три години, її повезли на суд. Суддя Печерського суду Вовк обрав міру запобіжного заходу і кардіохірурга взяли під варту. Після того вже двічі продовжували її тримання під вартою. Коли суд продовжує запобіжний захід, він враховує дві речі: наскільки обґрунтована підозра, наскільки вона підтверджується наданими доказами і чи наявні або відсутні ризики, що підозрювана не втече за кордон, буде перешкоджати слідству, зможе сховати, знищити докази, впливати на свідків та експертів, перебуваючи вдома і працюючи.

- Які докази того, що Кузьменко вчинила цей злочин, за цей час надало слідство?

-Половина паперів в цьому стосі - це матеріали, які підтверджують те, що відбувся злочин, те, що було вбито Павла Шеремета: протоколи огляду місця події, додаткового огляду, допит потерпілої, огляд тіла, балістичні експертизи. Все це перелічує факти, що злочин мав місце.

-Яке відношення до цього має Юлія?

-Журналісти, які приїхали до будинку Юлії Кузьменко, де знову відбувався обшук, питали мене лише про одне: для чого проводити другий обшук? Люди, які не мають юридичної освіти, розуміють, що це дурість. Цього разу вилучили флешку з музикою, яка була вставлена в магнітофон  у машині, роутер... Знаєте, навіщо? Перед тим слідчі мені казали: треба провести слідчий експеримент в ІТТ – будемо оглядати сторінку Юлії Кузьменко у Фейсбуці, для цього купіть роутер, щоб ми могли зайти в інтернет… Вилучили сім-картки, які купувалися вже після того як Юлю затримали. У цивільного чоловіка Юлі та її бабусі 79 років оглянули мобільні телефони, в разі відмови дати телефони для огляду, погрожували їх вилучити.

-Для чого знадобився цей другий обшук?

-Якби у слідства було достатньо доказів, вони б цією дурницею не займалися, вони б вже формували справу для передачі в суд. Наразі минуло вже майже чотири роки з моменту вбивства Павла Шеремета, Юлія за ґратами вже майже п’ять місяців, і ви приходите туди, де вже шукали. Що ви сподівалися там знайти?

В ухвалі, з якою приїхали на обшук, зазначено: вилучити вибухівку, незареєстровану зброю, сім-картки, телефони, на яких можуть бути докази вчинення злочину... Ми відразу показали зареєстровану мисливську рушницю "Сайга" цивільного чоловіка Юлії Кузьменко, дозвіл на неї, патрони. Самі зазначили: передивіться все. Оперуповноважений взяв зброю і несподівано заявив: а мабуть вона перероблена, у вас магазин на 30 патронів, а в мисливській має бути на 20. Відповідаю йому: цей ріжок до автомату продається у вільному обігу, ваша дитина може піти і купити в мисливському магазині. Навіщо ви вилучаєте? Хочемо подивитися…

-Але ж машина Шеремета була підірвана. Там не фігурує вогнепальна зброя в принципі.

- Логіки немає. Вилучили навіть звичайнісінький навігатор, який був куплений вже після затримання Юлії. Питаю: навіщо він вам? Можливо, там є дані щодо того, хто куди пересувався. Але навігатор не зберігає локацій. Телефон зберігає, так. "Ми розберемося, - кажуть, - тому вилучимо". Добре. Якщо ви все це вилучаєте, скажіть мені: чотири місяці тому ви вже провели обшук. І є дві ухвали суду, які вас зобов’язують повернути мені вилучені тоді речі. Півтора місяці тому ми віддали вам ці ухвали. Я двічі приїздив на Богомольця і вимагав виконати ухвали судів - віддати речі. Не віддали. Під час обшуку наголосив: "У ДБР вже відкрито два кримінальні провадження по факту невиконання рішення суду. Спочатку поверніть ті речі, а потім ще раз зайдете в будинок". "Ні, - кажуть, - це питання не до нас. Є старший - слідчий Василь Бирко – це до нього. Спілкуйтеся".

В той день відбувся ще обшук у колишнього чоловіка Кузьменко. У нього вилучили травматичний пістолет під патрон Флобера, який коштує 1 200 гривень і який можна замовити на сайті "Розетка". Він не потребує дозволів. Ми ще запропонували вилучити дитячий пістолет, бо він схожий на зброю. Оперуповноважені відмовилися: "Ні, це не зброя". Тобто, це не зброя, а травматичний пістолет - зброя.

До чого я веду. По доказах стосовно Юлі є протокол огляду від 21.01.2020, відповідно до якого встановлено факт перебування підозрюваної 19.07.2016 року не за місцем проживання. Згідно з отриманими з мобільного телефону геоданими, о 3 годині 56 хвилин 33 секунди вона перебувала неподалік площі Льва Толстого.

Відкриваємо протокол. Колишній чоловік засвідчив, що Юлія в ту ніч була вдома. Відкриваємо документ, який надали слідчі: огляд речей та документів від 21 січня 2020 року. Оператор зв’язку по запиту надає довідку, де знаходився телефон. Чітко зазначено: з 20 години 16 хвилин 19.07. 2016 року по 9 годину 19 хвилин 20.07. 2016 року абонентський номер такий-то фіксується у місці характерного перебування в нічний час. Тобто слідчі самі дають доказ, що телефон перебуває в ту ніч безпосередньо вдома. При цьому беруть за основу звинувачення інший документ. В ньому ідеться, що вилучили мобільний телефон, в ньому оглядали різні файли і в тимчасовій архівній пам’яті знайшли файл, в якому начебто є прив’язка до площі Льва Толстого 20 липня о 4 ранку. Вони самі пишуть, що не зрозуміло, звідки з’явився цей файл, чому він саме до цієї локації прив’язаний, проте можна зробити припущення, що Кузьменко винувата, бо начебто за день до вбивства була в декількох кварталах від місця вбивства…

Другий доказ - це те, що Юлія Кузьменко не користувалася телефоном і фейсбуком в ніч з 19 на 20 липня 2016 року. Юля пояснювала: "18-го числа я їхала з Одеси, півтори доби була на колесах. Вилкове, Одеса, потім -  у Київ. 19-го вночі в аеропорту зустрічала дитину з батьками. Я нормальна людина. Після такого напруженого руху я просто хотіла спати, бо довго нормально не відпочивала. Тому і не користувалася ні телефоном, ні фейсбуком". Це підтверджує цивільний чоловік Юлії Киян. В той час вони ще не жили разом. Юлія перебувала в стані розлучення з чоловіком. Киян дав свідчення: "Так, 18 липня ми приїхали із Одеси. Я завіз Юлю до колишнього чоловіка, вона тоді проживала ще з ним. У мене нормальні стосунки з Антоненком. Я подзвонив йому, ми запросили ще одну нашу спільну знайому – Тетяну. І втрьох ми поїхали на Оболонь в "Першу приватну броварню". Сиділи там, пили пиво, спілкувалися, шуткували". До речі, слідство ніяк не могла встановити цю жінку, яка була з чоловіками. Я знайшов її. Ну і дивно якось, що чоловік, який готується підірвати журналіста, легко їде пити пиво із знайомими, а кардіохірург після начебто скоєного вбивства іде із дитиною на концерт Riffmaster…

Протокол активності показує, що в деякі дні Юлія закінчувала користуватися телефоном о 7 вечора, а в деякі - о 12 ночі. Тобто їй закидають те, що вона винна в тому, що фейсбуком не користувалася? Не лайкала? Не коментувала? Що це за маячня?

Тепер щодо зв’язків з Андрієм Антоненком. Протоколом огляду від 21. 01 встановлено 104 телефонні з’єднання між Кузьменко та Антоненком. Із них – 80 нульових. Тобто Антоненко не відповів на дзвінки. Розмов при цьому між ними відбулося на 40 хвилин. І 30 хвилин зафіксовані у січні 2016 року, коли сталося ДТП з участю дитини та дружини Антоненка. Власне, саме це і стало причиною знайомства цих родин. Ці розмови велися саме про суди щодо зіткнення. А вбивство було в липні. Тобто людина готується до вбивства, майже не спілкуючись з Антоненком. При цьому, як встановило слідство, з Дугарь Кузьменко познайомилася аж 2018 року. У 2016 році вони взагалі не були знайомі. Дивне угруповання, члени якого майже не знайомі між собою і які не спілкуються по телефону…

Ще є доказ по відео, де зафіксовані люди, які начебто причетні до підкладання вибухівки. Три експертизи зросту чоловіка дають різні дані: одна каже, що зріст встановити неможливо, друга – що зріст чоловіка 170 сантиметрів, а третя – 172 сантиметра. При цьому зріст Антоненка - 180. Тобто, на відео вже не Антоненко, бо зріст разюче не збігається.

Я працюю адвокатом з 2009 року й іншої такої нісенітниці не бачив, настільки все притягнуто за вуха, сфальсифіковано.

"ПІСЛЯ РІШЕННЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ПРО ПОДОВЖЕННЯ ТРИМАННЯ КУЗЬМЕНКО ПІД ВАРТОЮ Я ЛЕДЬ НЕ ПЛАКАВ, ДЕКІЛЬКА ГОДИН СИДІВ В ОФІСІ В СТУПОРІ І НЕ МІГ ЗАСТАВИТИ СЕБЕ ЗНОВУ ПРАЦЮВАТИ"

Адвокат Тарас Безпалий: Підозру Кузьменко ніхто не хотів підписувати. Знайшли одного слідчого, якого через два тижні звільнили 02

-Ви відмовляєтеся від проведення психологічної експертизи Юлії Кузьменко і перевірки за допомогою поліграфа. Чому?

-Я зіткнувся з такою кількістю порушень проведення експертиз, що неодноразово висловлював недовіру фахівцям КНІСЕ. Ми готові проходити поліграф, психологічні експертизи, але не в цьому закладі. В Україні є інші: одеський, донецький, харківський… Пропоную: давайте оберемо разом, в якому ми все це зробимо. "Ні-ні, - кажуть нам, - є КНІСЕ. Лише тут".

Коли я останній раз бачив експерта, я йому сказав: "Ми вам не довіряємо і вважаємо, що ви фальсифікуєте справу. Ставлю до відома, що вже відкрите кримінальне провадження по факту підробки експертизи". Я подав заяву про злочин, і вона вже розслідується. Коли я виходив з кабінету експерта, він мені сказав: "Ну ви ж розумієте, що рано чи пізно і по вас може проводитися експертиза"… Я відповів: "Вам також рано чи пізно знадобиться адвокат". Якщо експерт так себе поводить, які у мене підстави йому довіряти?

-Буквально відразу після затримання вночі було проведено слідчий експеримент, на який привезли лише Юлію. Чи були ще подібні?

-Ні. З огляду на методологію, щоб провести слідчий експеримент по нашій справі одночасно на місці мають бути дві особи – як і на відео, яке вважають доказом злочину. Вони мають іти поряд, їх має фіксувати та сама камера, встановлена на тому самому місці, під тим самим кутом. Має бути та сама година доби, те саме освітлення. І тоді хоча б приблизно можна провести слідчий експеримент. А тоді Антоненка не привезли. Більше скажу: результати того слідчого експерименту нам досі не надали!

Була ж проведена комплексна експертиза Айвана Бірча відеозображень Кузьменко і тієї жінки, яку вважають саме моєю підзахисною, – три об’єднали в одну. Висновки такі: "Наявні у зазначених осіб індивідуально-психологічні ознаки невербальної поведінки особи один та особи два належать одній і тій самі особі". Я не фахівець, але змушений був почитати і вникнути в усі ці формулювання. Що таке невербальна поведінка? Людина киває головою, погоджуючись, якщо чимось незадоволена, активно жестикулює, при засмученому стані – зіщулюється. Але яку невербальну поведінку ви хочете побачити, коли людина іде по вулиці вночі при поганому освітленні, коли не видно обличчя? Психологічна експертиза має сенс при спілкуванні чи коли видно обличчя, жестикуляцію, міміку, мікроміміку, рухи. На наданих відео нічого цього не видно.

Я направив те відео в три інститути судових експертиз із запитами: допоможіть зробити висновки. І всі – харківський, донецький, одеський – відповіли, що по відео це зробити неможливо! Але наші слідчі зробили. При цьому портретна експертиза надала висновок, що не може встановити, чи на відео Юлія Кузьменко. Але ж будь-який сумнів трактується на користь підозрюваного! В цій справі – проти неї.

Що стосується криміналістичного аналізу ходи. Висновок такий: "Забезпечує умовно-достатні докази на підтвердження того що особа 1 є особою 2". Дивимося не тільки висновки, а й безпосередньо описову частину. Експерт Бірч посилається на "Королівський посібник для суддів Великобританії". Відкриваємо і читаємо перше ж речення: "Експертиза ходи не може бути достатнім доказом для обвинувачення особи". Я подивився значення терміну "умовно-достатнє". В цьому підручнику є градація із шести пунктів від меншого до більшого. "Умовно-достатня" займає друге місце. Тобто потім ідуть ще чотири більш вірогідні. Беремо табличку, яка долучена до цієї експертизи, і дивимося збіг маркерів, за якими можна сказати, чи це та особа чи не та. Цих маркерів у табличці 130! Співпадіння по аналізу ходи Юлії і жінки з відео - 15 відсотків. А дослівна слова експерта звучать так: "Виходячи з мого досвіду вивчення ходи, враховуючи різні комбінації особливості ходи, я вважаю, що криміналістичний аналіз ходи забезпечує умовно-достатні докази на користь того, що особа один є особою два. Ці висновки засновані на думці і не ґрунтуються на числових даних". Висновки засновані на думці! Але прокурори кричать, що це і є доказ вини Кузьменко.

Чи мала Юлія мотив вбити журналіста? Шеремет ніколи не писав про Кузьменко, ніколи не казав, що АТО це погано, навпаки, підтримував. Був в опозиції до російської влади. Чому Юля вирішила його вбити?

Слідчі вже перевірили всіх друзів і знайомих Кузьменко. Обшуки були у колишнього чоловіка, у сестри колишнього чоловіка. Давайте перевіримо ще подруг сестри колишнього чоловіка, сусідів… Які докази ще ви намагаєте знайти? Мій досвід показує: якщо у слідства є докази провини людини, при такому терміні затримання вони вже чітко сформульовані.

Останнє наше клопотання про зміну запобіжного заходу датоване 30 березня. Першого квітня його розглядали. В цей час уже діяли карантинні заходи, але суд вважає, що існують високі ризики, що Кузьменко буде переховуватися від органів досудового розслідування.

Що ж це за ризики? Наявність даних про неодноразовий перетин Кузьменко державного кордону, з яких вісім разів - вже після нібито вчинення злочину. В період з 2016 року по кінець 2019 року вона вісім разів перетнула кордон. Юлія підтверджує: "Так, я тричі була у відпустці і один раз на конференції". На кожне засідання я приходжу з двома закордонними паспортами Юлії. Показую їх судді і зауважую: "Під час обшуку їх не вилучили. Ми готові їх здати". Прокурор дивиться на мене, на паспорти і каже: "Ми не знаємо, де вони"... Та й як Юлія кудись виїде, якщо кордони закриті?

Ще один ризик просто абсурдний за своїм змістом. Прокурор вказує, що Кузьменко є уродженкою Горлівки, яка на теперішній час є непідконтрольною, може мати там близьких знайомих, і це дає підстави прогнозувати, що вона зможе сховатися на вказаній території. Ну послухайте, вона волонтер. Її ім’я є в базі "ЛНР" та "ДНР". Це відомо. Під час перетину КПВВ вона буде заарештована або розстріляна.

Суд вважає, що на волі Юлія може знищити, спотворити, сховати будь-яку з речей, які можуть мати істотне значення для встановлення обставин злочину. Але вже двічі провели обшуки. Вона віддала свій мобільний телефон, доступ до фейсбук сторінки. Тепер їй закидають, що вона не дає доступ до свого телефона iPhone6. Юля пояснює: "Я віддала його дитині, коли купила собі новий. Через певний час він зламався. Які там паролі – я не знаю". Їй ставлять у провину, що вона не дає паролі, а вони не можуть їх зламати…

-Попередній адвокат Юлії не міг стримати свої емоції, за що проти нього навіть відкрили кримінальну справу. Вам вдається втримати себе в руках?

- Найбільші емоції під час захисту Юлії Кузьменко я відчув минулого судового засідання в апеляційному суді Києва. Коли було винесене рішення, я ледве не плакав. Повернувся в офіс і дві години нічого не міг робити. Настільки не розумів рішення суду, що хотілось кричати. Але я не можу цього показати на камери, тим паче не маю права показати цього своєму клієнту. Він має відчувати мою підтримку і захист, а не безпорадність.

Я витратив біля чотирьох днів тільки на підготовку свого виступу, щоб 40 хвилин розповідати суду про відсутність доказів вини моєї підзахисної. Коли я закінчив виступ, показав і порівняв усі таблички і докази, до мене підійшли хлопці з конвою: "Молодець, Юля зараз поїде додому". Секретар і помічники суддів підходили із словами: "Тарасе Геннадійовичу, як ви все чітко показали. Зараз Кузьменко точно відпустять". Навіть прокурор Зузак підійшов до мене: "Принаймні, її відпустять і буде легше вести слідчі дії, не потрібно буде їздити в ІТТ, замовляти етапування". Тобто мій опонент був впевнений у рішенні судді…

І тут виходить суд і каже: відмовити... У рішенні жодним чином не була надана оцінка доказам, які ми вказували. Або судді ідуть суто по накатаній і не хочуть вникати в справу, або працює так би мовите телефонне чи фейсбучне право, і є підказка, яке рішення має бути. Під час судового засідання в Печерському суді суддя Білоцерковець мене навіть не слухає, дивиться у вікно. Заступник голови суду всім своїм виглядом показує, що йому не цікаво! Враження таке, що він має чітку команду, яке саме рішення потрібно прийняти. І не важливо, що говорять адвокати, які документи демонструють.

Якщо повернутися до самого початку, до брифінгу в день затримання Кузьменко, Антоненка та Дугарь, коли на всю країну були оприлюднені висновки у справі, я згадав справу Оксани Макар – дівчини, яку було згвалтовано і спалено… Коли затримали трьох хлопців, їм замалювали обличчя і відразу оголосили: ми спіймали вбивць, хоча це не було і близько доведене. І тоді заступник генерального прокурора сказав: "В нашей стране можно посадить любого за изнасилование бетонного столба"… Ця фраза не виходить у мене з голови.

"ЯК СВІДОМИЙ ГРОМАДЯНИН КРАЇНИ ВВАЖАЮ, ЩО ЦЯ СПРАВА - ПЕРЕСЛІДУВАННЯ АКТИВІСТІВ ТА ВОЛОНТЕРІВ"

-А як встановити вартість Юліних страждань? – продовжує Тарас Геннадійович. - Яким чином і хто оцінить страждання її сина? Під час повторного обшуку він був присутній. 14-річний підліток в періоді психічного становлення, він потребує спілкування з матір’ю. А він бачить її раз на місяць через скло в ІТТ... Найцінніший ресурс нашого життя, який не відновлюється, – це час. Його не повернути ні Юлії, ні її синові…

-Під час акцій протесту активістів попередній генпрокурор Рябошапка сказав, що у цій справі недостатньо доказів...

-Не зовсім так. Він сказав: продовжується строк досудового розслідування у зв’язку з тим, що докази недостатні для передачі справи до суду. Якщо ви згадали Рябошапку, я скажу ще й про брифінг Венедиктової. На пряме запитання журналіста "Чи погоджуєтесь ви з тим, що була пред’явлена підозра в рамках цієї справи саме цим людям?" вона відповіла: "Я не маю права погано коментувати своїх попередників".

У Юлії немає мотиву вчинення злочину, в справі немає доказів вчинення злочину. Під докази, які наводить слідство, можна притягнути будь-яку жінку. Крім того, немає жодного доказу ризиків, що Кузьменко перешкоджатиме слідству. Ну зробіть домашній нічний арешт, як у Яни Дугарь. Забороніть Кузьменко виїзд за межі Київської області. Вона може ночувати вдома, їздити на роботу і рятувати дітей. Ви ж закупили в Ізраїлі електронні засоби, які вдягаються на ногу для контролю, де перебуває підозрюваний. Вона буде носити. Але моя підзахисна просить про єдине: дайте мені нормально працювати. За ці майже п’ять місяців, що Юлія за ґратами, вона могла провести близько 100 операцій на серці! Вона - одна з небагатьох спеціалістів, які можуть проводити надскладні операції.

Адвокат Тарас Безпалий: Підозру Кузьменко ніхто не хотів підписувати. Знайшли одного слідчого, якого через два тижні звільнили 03

-Слідство не йде вам назустріч?

-Це болюча тема. Ми надали клопотання, в якому просимо надати на ознайомлення матеріали справи. Коли подається клопотання, у слідчого є дві опції. Перша: я вам нічого не дам або дам частково. Друга: приходьте знайомтеся. Я отримав другу резолюцію. У мене є документ. Але дотепер мені нічого не дали ознайомитися.

- Може, ви не приходили?

- Тричі був, що зареєстровано в журналах. Навіть відповідна переписка в телефоні з Бирком є. Спеціально спілкуюся з ним повідомленнями, щоб ніхто не сказав, що я не приходив, не цікавився…

Минулого тижня у нас з’явився ще один адвокат. Це знайома Юлії. Ми маємо на це повне право. Але коли вона приїхала в ІТТ, її не пустили, бо немає підтвердження від слідчого Бирка. Вона набирає його: у мене документ. Скинула його у вотсап. Слідчий каже: завтра дам відповідь. Вже минуло півтори тижні. З 2012 року, коли був прийнятий новий Кримінально-процесуальний кодекс, такої процедури, як допуск адвоката, більше немає. Прийшов, подав документи і пішов працювати. Не потрібно благословення від слідчого чи суду, чи прокурора. Але адвокат у цій справі не може працювати.

Крім того, мені не надали жодної постанови про призначення експертизи. Кажуть - прийдете на експертизу, зачитаємо. Ні – ми маємо право отримати її на руки...

Обшук також провели з порушенням. В ухвалі суду вказано: надати слідчому "Іванову", а також тому-то і тому-то провести обшук з метою вилучення… Далі по тексту. Я приїхав на місце. Питаю людей, які там знаходяться: "Ви хто? Іванов? Добре. А ви хто?" Оперуповноважений, – каже чоловік. "Добре, - відповідаю. – Значить, слідчий Іванов заходить, а оперуповноважений виходить і чекає за дверима". Слідчий дав нам доручення, - говорять. Пояснюю їм, що ухвала на обшук виноситься не суддею, а іменем України. І у слідчого Іванова немає повноважень розширювати цю ухвалу чи звужувати. "Ми зайдемо разом, це зі мною", - так не можна. Але вони наполягали: "Ми зайдемо". Я попередив: "Добре, я вам не перешкоджаю, але обшук вважаю тепер незаконним, це незаконне проникнення в приміщення. І я про це подам заяву про злочин". І вона вже подана. Вони самі протоколом зафіксували всіх, хто заходив у приміщення з порушенням ухвали суду, та й відео є.

-Як ви вважаєте, чому саме ці троє людей – Кузьменко, Антоненко та Дугарь – підозрюються у вбивстві?

-Як юрист я вам це не прокоментую, тому що не бачу жодної логіки, не знайшов доказів їхньої вини. Як свідомий громадянин країни вважаю, що ця справа - переслідування активістів та волонтерів. Виходячи з того, що зараз відбувається, можу прогнозувати, все це барахло склепають і відправлять в суд. І ще років два-три ми будемо займатися цією справою. А потім зміниться керівництво генеральної прокуратури, МВС, слідчі переведуться в інші відділи або вийдуть на пенсію. І суд стане на таку позицію: ну, не вийшло…

Підозру Кузьменко підписав прокурор на прізвище Лукашенко. Я спілкуюся з правоохоронцями, маю інсайдерську інформацію, питав, як це відбувалося. Мені розказали, що вимагали зробити підозру, але люди, які працювали з цією справою, відмовилися: ми це підписувати не будемо. Бо вони розуміли наслідки. Погодився лише один. Той самий Лукашенко. А через два тижні він зовсім випадково не пройшов атестацію. І зараз вже не працює в системі…

-У вас немає відчуття безпорадності, що весь ваш захист, аргументи - марні?

- Я виходжу із такого. Я адвокат, який захищає інтереси Юлії Кузьменко. Якщо я буду подавати заяви про злочин, збирати нові докази її невинуватості, у мене є два варіанти розвитку подій: або вийде, або не вийде. Але якщо я нічого не зроблю, стовідсотково нічого не вийде. Тому я в будь-якому випадку буду це робити. Навіть якщо у мене лише піввідсотковий шанс, що це вийде.

Для чого я фіксую всі порушення і відсутність доказів? Рано чи пізно все це зміниться: керівництво, політична обстановка, доцільність переслідування. А папір все пам’ятає і не горить. І тоді ми доженемо прокурорів, слідчих, тих, хто виходив на брифінг. Доведемо всі порушення в європейських судах. Я бачу в цьому перспективу.

Адвокат Тарас Безпалий: Підозру Кузьменко ніхто не хотів підписувати. Знайшли одного слідчого, якого через два тижні звільнили 04

Юлія Кузьменко була затримана 12 грудня о 15. 32 на дорозі. Людина вважається затриманою з моменту, коли її пересування обмежили. А в протоколі затримання зазначено, що вона затримана не 12-го, а 13 грудня близько першої ночі. Я бігав по всіх інстанціях, і всі мені сказали, що не бачать там нічого такого. З третьої чи четвертої скарги ми все ж зобов’язали ДБР відкрити кримінальне провадження по факту незаконного затримання. І це вже реально встановлений факт, бо Печерський суд надав мені відповідь, коли зайшло клопотання про затримання Юлії. Виявляється, лише о 16.08 було подано до суду клопотання: дайте дозвіл її затримати. Тобто суддя Вовк надав ухвалу через декілька годин після того, як її фактично затримали. Це вже зафіксовано в документах. І, думаю, слідчі нестимуть за це особисту відповідальність. Ми будемо цього домагатися.

Віолетта Кіртока, Цензор. НЕТ

Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Избиратели

  Роман Шрайк 11 ч. · да, слова владимира зеленского о том, что историю с его офшорами расследовали не…

 • Омелян. Перемога!

  Volodymyr Omelyan 8 ч. · У червні 2020 представники Офісу Президента України запропонували мені високу…

 • Терроризм

  Юрій Бутусов 5 ч. · Россия взяла в заложники миссию ОБСЕ на Донбассе чтобы обменять их на взятого в плен…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments