emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Відзавтра

Нушо.
Вже відзавтра набувають чинності норми мовного закону, прийнятого Порошенком в квітні 2019 року, які дадуть змогу доколупуватись «чому не державною?» вже офіційно. Як в державному, так і в комерційному секторі. Виключно українська мова мусить стати мовою обслуговування будь-де, і лише на прохання клієнта обслуговування може здійснюватись іншими мовами.
За порушення накладатиметься штраф в розмірі 5100 — 6800 гривень, чому саме такі цифри я хз, але мрію, аби перший штраф виписав собі той, за кого я дєцтва, і виписував доти, поки не перестане виходити в люди і балакати там на общєпанятном. Другий штраф Бужанському, просто він прикольно верещить і на лобі надувається жила.
Але я відволіклась.
Що я бачу на сьогодні. Навіть в нашому узькощелепному Харкові у тих супермаркетах, де я буваю, все більша кількість касирів переходить на обслуговування українською. Навіть якщо касир починає розмову російською, то, почувши у відповідь мою українську, продовжує вже нею. І частіше всього, що найцікавіше, володіння мовою на досить пристойному рівні. Відтак в мене питання: якого дідька тоді було, га?!
З інтернет-магазинами трохи гірше, там все ще майже тотально панує російська, але у відповідь теж переходять. За останні десять днів лише один впертий чувачок з магазину, що торгував чохлами для смартфонів, вперто теревенив російською, за що магазин отримав від мене одну зірку і словесну еквілібристику у відгуку у вигляді піздюліни.
Як відомо, я кончена оптимістка, тому мені здається, що за півроку-рік бізнес вдуплить навіть без особливих штрафів, що спілкуватись з клієнтами українською ВИГІДНО. І ще я впевнена, якщо ввічливо, але наполегливо вимагати обслуговування державною мовою, то якось воно буде, бо ніколи не було такого, щоб не було нічого. Звісно, що деякий час буде певний дискомфорт у тих, хто звик прокрастинувати або взагалі думав «це станеться з будь-ким, тільки не зі мною», а тепер буде бігати з вибалушеними очима, словником і димом із дупи. Але, повторюсь, що мене не залишає надія на те, що бізнес і громадяни адаптуються досить швидко. Тим більше, що використання мови в побуті ніяк не регулюється (і це безумовно правильно), тому в себе вдома хоч на суахілі.
Звісно, що навколо закону політичні спекуляції не закінчаться ніколи, і умовні бужанські завжди будуть намагатись довести, що держава не має права втручатись в комерційну сферу і там щось регулювати, тим більше штрафувати. Це питання міг би розглянути Конституційний Суд, якби він у нас був, а конституційної кризи не було. Але КС у нас в сраці, а його голова наразі пісяє в Перську затоку.
Але ми вперто робимо своє і говоримо українською.
Майте гарний день, люди.
Subscribe

Recent Posts from This Journal

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments