emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Потреба в мові

Італія.
Потрапляє у нашу компанію хлопчина. Рома. Російськомовний. Чує, що спілкування іде українською, але на мову не переходить. А знаємо, що з України.
-- Ти звідки?
-- Со Львова. Отец военный. Занесло по службе.
-- Українську розумієш?
-- Да. Почти все. Я все ж таки четыре года во Львове прожил.
Підходить італієць і щось запитує. Рома дуже розлого і грамотно відповідає. Кажу:
-- Гарна у тебе італійська.
-- Так я ж уже полтора года в Италии.
Західна Україна.
Приїжджає хлопчина із далекого Балаково.
Саша. На той час йому було 17. Кілька років живе на Західній. Одружується. Діти. Наїздами на роботі у Польщі. Зараз йому вже 27. Польською щебече, як соловейко. В побуті і в спілкуванні з місцевими -- виключно російською. І це в місті, де страшні націоналісти скинули перший пам'ятник Леніну в СРСР.
Італія -- Карачаєво-Черкесія.
Віталій. Себто, я. В Італії прожив півтора року. Вільна розмовна італійська. В Карачаєво-Черкесії прожив 10 місяців. Спілкувався російською. По карачаєвськи знаю п'ять слів. Два з них -- нецензурні. Більше не вивчив. Той самий я, який легко засвоїв італійську, карачаєвську не подужав.
І Рома, і Саша, і я легко вивчили одну мову але не подужали іншу. Тому що складна? Ні. Ми навіть не ставили собі такої мети. Чому? Бо не бачили в цьому потреби. Якщо є можливість пропетляти без знання мови, то ми намагаємося спробувати без неї обійтися. Наш мозок підсвідомо хоче спростити собі життя. І тому основна маса людей вчить мову країни перебування тільки, якщо без неї хліба неможливо купити. В Україні щодо російської такого побутового примусу не існує. Хтось зрозумів, що двомовна Україна поруч з Росією має мало шансів лишитися в своїх кордонах. Їм роль примусу замінила самосвідомість. А когось і законами треба підштовхнути. Зараз вони опираються, але їх онуки потім "Дякую" скажуть.
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments