emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

ПРО ЕЛЕКТОРАЛЬНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДОБИ ПОСТМОДЕРНУ

ПРО ЕЛЕКТОРАЛЬНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДОБИ ПОСТМОДЕРНУ
Сьогоднішнє суспільство стало настільки розмаїтим і фрагментованим, що жодне чітке "Ми - ось за ЦЕ" (а така формула є неодмінною суттю всякої ідеології) не може поєднати більшість.
Тому будь-яка ідеологічна партія відтепер може бути виключно "партією меншості".
Рецепт електоральної перемоги в такому суспільстві лише один: фрагментація і "таргетована реклама". Тобто: говорити різним різне, пропонувати кожному саме те, що його цікавить найбільше. Грубо кажучи, з лібертаріанцями бути лібертаріанцем, з консерваторами консерватором, тощо. В результаті такого "багатолико-безликого" політичного маркетингу, адресно спрямованого розмаїтим меншинам, тільки й формується "віртуальна більшість".
Але потім цю більшість треба ще якось втримати. Для цього працює друга технологія: "віртуальній більшості" треба протиставити "віртуальну меншість". Тобто: "хай би які ви були різні, але принаймні всі ви - не ВОНИ".
В ролі цієї "віртуальної меншості" може опинитися хто завгодно: "глобалісти", "антиглобалісти", "релігійні фанатики", "бездуховні споживачі", "мігранти з Близького Сходу" - байдуже. Головне щоби це був хтось, до кого однаково прохолодно ставляться більшість представників всіх таргетованих груп.
В Україні, наприклад, "Слуга народу" нав'язливо пропонує на роль такої "віртуальної меншості", з одного боку, частину ОПЗЖ (Медведчук), а з іншого, "Європейську солідарність". Тобто, "хай би які ми були недосконалі, хай би що нас роз'єднувало, головне, щоб не Медведчук і не Порошенко".
Судячи з останніх даних соціології - поки що працює.
Але проблема в тому, що здолати політичну силу, яка взяла і утримує владу за допомоги таких постмодерних технологій, можна лише тією ж зброєю.
А суто ідеологічна опозиція, хай би як яскраво вона обстоювала своє credo "Ми - ось за ЦЕ", в кращому разі закріпиться перманентно в ролі парламентської меншості.
Ось про що треба думати всім актуальним і потенційним опонентам Зевлади.
Якщо, звісно, думати реалістично, без мрій та утопій.
Звісно, колись у майбутньому може статися такий (не дай Боже) суспільний струс, що люди різко схаменуться і реальною електоральною більшістю пристануть на якусь ідеологічну формулу з розряду "Ми - ось за ЦЕ". Але це вже (а) не від хорошого життя, і (б) тільки на період, поки страшна і саме тим об'єднувальна загроза не минеться.
А потім ми знову повернемося до тих технологій, які в Британії першими опанували брекситери, в США - трампісти, а в Україні - команда Зеленського. І саме на цьому ґрунті відбуватимуться майбутні електоральні баталії.
Subscribe

 • Війна між Розумковим та Єрмаком

  Юрій Гудименко 9 ч. · Голова фракції "Голос" Ярослав Железняк виклав пост, у которому доводить,…

 • Выборы в Германии.

  Ирина Аниловская сейчас с Iryna Anilovska. 7 ч. · Выборы в Германии. С уходом Меркель и выбором ее…

 • Война ОП с Разумковым

  Юрій Бутусов 1 ч · Зеленский и Ермак объявили войну Разумкову: фракция Слуга народа рассмотрит замену…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments