emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Женева

Через тиждень, 16 червня, у Женеві відбудеться низка зустрічей, які вже зараз викликають купу емоцій в середовищі експертів, зокрема і мамкіних, куди ж без них. Це не тільки двосторонній саміт США та Росії, але й саміт НАТО та інші міжнародні переговори та зустрічі.
Як знаний, але при цьому не надто амбітний фейсбучний мамкін експерт, чи то пак експертка (експерткиня?), далекоглядних прогнозів не роблю, сиджу на дупі рівно, колупаю в носі і дивлюся, що там пишуть на сайті Білого Дому. А пишуть там все, що годиться писати в таких випадках, про підтримку суверенітету, територіальної цілісності та безпеки України. І обіцянки, що президент Байден у розмовах з російською стороною продовжить відстоювати саме таку позицію.
В принципі, такої офіційної заяви на найвищому рівні досить для того, щоб не надто нервувати і соватись, що нас там хтось здасть з потрохами. Бо прогнозувати зараз, чим скінчиться американсько-російська зустріч за тиждень, не може наразі ніхто, думаю навіть головні діючі особи теж. Але, як і весь цивілізований світ, ми би теж хотіли бачити трохи більше передбачуваності у світі. Трохи більше безпеки. І поваги до норм міжнародного права теж більше хотілося би бачити. Ми всі зацікавлені в цьому. Світ зацікавлений в цьому.
А ще звісно багатьох цікавить, чи зможе Україна зберегти транзит з огляду на ситуацію, що склалася навколо Сєвпотока-2. І звісно ж з огляду на нещодавню заяву Байдена про санкції. Так от хочу ще раз повторити, що ніколи не варто покладатися на якогось дядьку, який прийде і все порішає. Тим більше, якщо цей дядько президент чужої країни, хоч і країни-стратегічного партнера. Ніхто ніколи нічого не зробить за нас. Цю фразу взагалі вже пора вибити партаком на лобі і так ходити, ібо да.
Так от, на мою скромну думку мамкіного фейсбучного експерта, ця історія з Сєвпотоком і відповідно з транзитом швидше за все буде вирішуватись не стільки в політичній, скільки в юридичній площині. Ну якщо не брати до уваги непередбачуваний і цікавий сценарій політичного хорору, в якому відповідальна за протистояння пані Заліщук вдавить всіх мазафаків ліфчиком.
А поки сєвпоток-2 ще не введений в експлуатацію, ми тим часом маємо контракт на транзит, який був укладений в 2019 році терміном на п’ять років. Тобто час бодатися в юридичній площині у нас ще є в наявності якшошо, в будь-якому випадку.
Мордор вже зараз робить гучні заяви про те, що вони хочуть зберегти транзит. Але всі ми знаємо, що заяви Кремля гівна не варті. І тільки фіксація таких заяв відповідним документом, контрактом, може давати надію на якийсь позитивний розвиток подій. І навіть якщо раптом він буде негативним, в арбітражні суди ходять з паперами, на яких стоять підписи, а не зі струсом повітря. Бо ми вже неодноразово бачили, як Кремль ловко вміє в потрібний момент крутанути вєнтільом і припинити постачання газу і транзит. Бо в Кремлі давно і чітко знають, де в кого розташовані больові точки. І з превеликим задоволенням на них тиснуть.
А головне, що Європа мусить нарешті усвідомити, що її енергетичне законодавство цілком спроможне не дозволити Газпрому зловживати своїм положенням на енергетичному ринку і доступом до європейських газопроводів. Але от чи захоче вона це усвідомити? Бо зараз, коли сєвпоток-2 вже майже добудований, все за великим рахунком залежить лише від двох світових гравців, США та Німеччини. І все дуже складно що з однієї, що з другої сторони. З Німеччиною навіть складніше, ніж зі Штатами, залишається сподіватись на цьогорічну зміну влади і пов’язану з нею зміну політичного ставлення до подібних проектів. А може нічого не зміниться, хто знає.
Тут мала би бути популярна фраза про кулемет, але її не буде, краще піду поїм і трохи підгодую свого внутрішнього експерта. Гарного всім вечора.
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments