emiliozk (emiliozk) wrote,
emiliozk
emiliozk

Порошенко проти Путіна: Бізнесмен проти чекіста

Зловив себе на думці, що нинішнє протистояння України і Росії - це не просто конфлікт націй. Не просто спроба колишньої метрополії приборкати колишню надто гонорливу колонію. Навіть всередині тої олігархічно-клептокартичної системи, яка панує і в Ураїні, і в Росії, це - протистояння світоглядів і ціннисних систем, які союзниками бути не можуть по факту.

Поясню. Конфлікт націй - це завжди конфлікт лідерів. Як би нас не переконував Лев Толстой, війна 1812 р. це не протистояння росіян з французами, це в першу чергу чвара Алєксандра І з Бонапартом. Друга світова війна не була б такою якою ми її знаємо, якби на чолі Німеччини та СССР стояли б не Гітлер і Сталін, відповідно. Зрештою і українці зі Скоропадським це одне, а з Петлюрою - дещо інше.

Так от подобається це комусь чи ні, а нинішня війна - це конфлікт Путіна з Порошенко.

"І що?" - запитаєте ви. А те що НІКОЛИ ще на пострадянському просторі не відбувалося такого масштабного протистояння бізнесюка з чекістом.

Колиска Путіна - КДБ. Його найближче оточення - генерали, чекісти і трохи далі - пітерські кореша з кооперативу "Озеро". Після розправи з Ходорковським, крупні бізнесмени для нього - ресурс і корова яку він доїть (Тимченка і Ротенберга на враховую, не було б Путіна, не було б і їх, на відміну від Потаніна чи Алєкперова). Весь економічний досвід Путіна зводиться до розпилу бюджету Ленінграда, та розподілу прибутків Газпрому. У свідомості Путіна, головне - політика, а бізнесу должно її тільки обслуговувати. Чекістський ідеал Путіна - все поставити під контроль і всім розпоряджатися самому.

Порошенко родом зовсім з іншого середовища. Значною мірою він зробив себе сам. Щоб там хто не казав, але приватизувавши (так, не ідеально - а хто тоді робив інакше?) крупний збудований за совка актив, він його не розпиляв на брух і не розпродав, а підняв і зробив прибутковим. Так, граючи десь на слабкості влади, десь на довірливості мас (аж ніяк не більше за Морганів чи Карнеги) він створив свою бізнес-корпорацію. Його ідеал - ефективність і прибутковість. Оточення Пороха - колишні бізнес-партнери, фахові профі, наявні політичні союзники, і серед них - голова СБУ, міністр оборони та НГШ. Не останні люди, але й не перші. Рівні серед рівних, так би мовити, на відміну від Москви.

Звісно за кожним свої політичні університети, за одним - єльцинські, за другим - кучмовські. Звісно, кожен має за спиною свій ментальний багаж, один - монархічну традицію, другий бурхливу козацьку вольницю.

Але повторюю, раніше такого потужного конфлікту між чекістом і бізнесюком пострадянський простір не знав. І наслідки його для обох країн будуть такі самі знакові, як наслідки перемоги фламадських буржуа над французськими лицарями під Куртре. Не просто рядова вікторія, а перемога одної з систем - російської чекістської чи української буржуазної.

І ще. Я вже не раз і не два переконуюся в тому, що величезній кількості наших не в міру щирих патріотів гірко і бридко від усвідомлення того, що переможцем стане бізнесюк. Підсвідомо - їм би украй кортіло силовика. Хай навіть колишнього чекіста.

Від себе: Надзвичайно цікаве спостереження пана Дмитра. Безумовно, цей підтекст існує. Також, зазначимо, що Порошенко обраний українцями, які довірилися йому, зокрема, саме  тому, що він успішний бізнесмен. А Путін користується високою підтримкою росіян, не в останню чергу, саме тому, що він чекіст. Тобто, це протистояння ще віддзеркалює протистояння національних ментальностей.

Автор справедливо звертає увагу у останньому абзаці на особливості ментальності деякіх наших революціонерів -патріотів. Ця публіка, насправді, є носієм пролетарськох свідомості. Відповідно, Путін та російський пролетарський охлос їм ближчий за цими уподоьаннями. Але оця обставина, дійсно, перебуває у їх радянській підсвідомості,  яка, втім, курує їх начебто антирадянською діяльністю. Добре, що вони складають меньшість. Хоча й галасливу та агресивну.

Subscribe

Recent Posts from This Journal

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments